DUYURULAR

10.05.2013

Değerli üyelerimiz,
Mayıs ayını tüm dünyadaki meslektaşlarımızla birlikte “İç Denetim Farkındalık Ayı” olarak değişik etkinliklerle kutluyoruz. Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşması, mesleğimizin mükemmelliğe taşınması ve mesleğimizle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla Mayıs ayı boyunca etkinlikler gerçekleştireceğiz.
Tide olarak enerjimizi, tecrübemizi ve birikimlerimizi, mesleğimizi doğru ifade etmek, donanımlı meslek mensupları yetiştirmek ve iç denetim konusunda farkındalığı her gün biraz daha artırmak için kullanıyoruz.
 
Yakın zamanda hazırlanan ve Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yayınları arasında yayımlanan "Meslekte Mükemmelliğin Küresel Paydaşı:  TÜRKİYE İÇ DENETİM ENSTİTÜSÜ" kitabı, bahsettiğim bu gayretimizin en güzel örneği olmuştur. Birçok çalışması gibi, ‘ilk’leri başaran TİDE,  bu yayınıyla, kurumsal tarihini yazılı hale getirme geleneği başlatma, benzer çalışmalar için diğer kurumlar için bir rehber hazırlama ve meslektaşlar için mesleğin gelişim seyrini öğrenebilecekleri bir başvuru kaynağı hazırlamayı hedeflemiştir.
Sayın Çetin Özbek tarafından kaleme alınan ve günümüz iç denetim mesleğini her yönüyle inceleyen, kurumsal yönetim, risk yönetimi, iç kontrol kavramlarının içeriği ile uluslararası standartlara uygun bir iç denetim faaliyetinin söz konusu kavramlar ışığında bir kurumda nasıl uygulanabileceğini ele alan ülkemizdeki ilk kaynak çalışma niteliği taşıyan “İç Denetim, Kurumsal Yönetim, Risk Yönetimi, İç Kontrol Kitabı” TİDE tarafından yayımlanmıştır.

Genç neslin bakış açısı ile yazılı ve görsel araçlar kullanılarak “İÇ DENETİM” mesleğine dair toplumda somut algı oluşturmak ve meslek ile ilgili farkındalığı arttırmak amacını güden ve üniversite öğrencilerine açık “Üniversite Öğrencileri Arası İç Denetime Genç Bakış Yarışması” düzenlenmiştir.
 
Mesleki Gelişim Akademisi tarafından gerçekleştirilen seminer ve eğitimler sayesinde, sürekli mesleki gelişim, üye ve katılımcılarımız için sürdürülebilir olmaya devam etmektedir.
 
İç denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunmak bu alanda yatırım yapan kurumları, akademisyenleri, iç denetimcileri ve hatta öğrencileri desteklemek amacıyla 2011 yılından  itibaren her yıl  İç Denetim Farkındalık Ödülleri düzenlemeye karar vermiştik.
Bu sene, 21 Mayıs Salı günü üçüncüsü düzenlenecek tören ile “İç Denetim Farkındalık Ödülleri” sahiplerine verilecektir.
 
Bu özel gecede siz değerli meslektaşlarımız ve üyelerimiz ile birlikte olmaktan büyük mutluluk duyacağız.
İç denetimin gelişimine katkıda bulunan, görevlerini büyük bir özveri ile gerçekleştiren  tüm üyelerimizin İç Denetim Farkındalık Ayı kutlu olsun.
Saygılarımızla,
Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu