Sürekli Mesleki Eğitim Kredisi (CPE) ile İlgili Sorular

İş dünyası, iç denetçilerin çalıştıkları kurumların ihtiyaçlarını karşılama yöntemlerini etkileyen süregelen değişikliklerle ve yeni risklerle karşı karşıya kalmaktadır. Bu sebeple, iç denetçilerin mesleki güvence ve danışmanlık hizmeti sağlayabilmek için sahip olmaları gereken bilgi ve yetkinlikler sürekli olarak gelişmektedir. Uluslararası İç Denetim Meslekî Uygulama Standartları (Standartlar), iç denetçilerin sürekli mesleki gelişim programları vasıtasıyla bilgilerini, becerilerini ve diğer yetkinliklerini artırmasını şart koşmaktadır. Bu koşul sayesinde, iç denetçilerin devamlı büyüyen ve dinamik iç denetim mesleği alanında daima yetkin olmaları sağlanır.

Uluslararası İç Denetim Standartları’ndan “1230 – Sürekli Mesleki Gelişim” standardı gereğince “İç denetçiler, mevcut bilgi, beceri ve diğer vasıflarını sürekli meslekî gelişimle artırmak ve güçlendirmek zorundadır.”
CPE bildirimi sahip olduğunuz sertifikanızı aktif statü ile kullanabilmeniz için gereklidir. İnaktif durum için 7. ve 8.soruyu inceleyebilirsiniz.
CCMS sisteminde CPE Raporlama adımından CPE bildiriminizi yapabilirsiniz. CPE bildirimlerinize ilişkin kanıtlayıcı belgeleri muhafaza etmeniz gerekmektedir.
Her yıl 31 Aralık tarihine kadar sahip olduğunuz IIA sertifikanız için CPE bildirimi yapmanız gerekmektedir. Sertifika almaya hak kazandığınız yıl ve bir sonraki yıl CPE raporlaması yapmanız gerekmez.
Mesleki faaliyette bulunanlar için 40 saat, mesleki faaliyette bulunmayanlar için 20 saattir.
Mesleki faaliyette bulunanlar için 20 saat, mesleki faaliyette bulunmayanlar için 10 saattir.
Gerekli minimum CPE’yi bildirmezseniz, sertifika statünüz “inaktif” olarak değiştirilir. Bu nedenle artık sertifikalı olduğunuzu imzalarınızda, kartvizitlerinizde ya da kendinizi tanıtırken kullanamazsınız.
  • Eğer statünüz 12 aydan kısa süredir “inaktif” ise, online CPE bildirimi yapabilirsiniz. CIA için Üye iseniz 30 USD,diğer sertifikalar için 20 USD, üye değilseniz tüm sertifikalar için 120 USD ödeme yapmalısınız.
  • Eğer statünüz 12 aydan uzun bir süredir “inaktif” ise, yenileme politikası devreye girer ve 1 yıllık CPE raporlamanız ve üye iseniz 100$, üye değilseniz 250$ tutarında yenileme ücreti ödemeniz gerekecektir.
Evet, kazandığınız CPE’ler tüm sertifikalar için sayılır. Mesela, bir konferansa katılarak CPE kazandınız. Edindiğiniz CPE elinizdeki tüm sertifikalar için kullanılabilecektir.Ancak uzmanlık sertifikaları için kazanılan CPE saatlerinin %25’i uzmanlık alanları ile ilgili olmalıdır.(Örneğin: CFSA Bankacılık) ile ilgili olmalıdır.
Sertifika sahipleri her yıl, en az iki saatlik etik eğitimi almalılar. Daha detaylı bilgi için http://www.tide.org.tr//file/documents/pdf/surekli-mesleki-egitim-cpe.pdf linkini inceleyebilirsiniz.