DUYURULAR

15.08.2014

İç Denetim mesleğinin uluslararası standartlara kavuşması, kurumsal itibarın korunması ve kurumların değer kazanması amacıyla 1995 yılında kurulan Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), kurulduğu yıllardan bugüne mesleğin tanıtımı ve gelişimi adına pek çok etkinliğe imza attı. Son olarak tüm dünyada Mayıs ayı boyunca kutlanan “İç Denetimde Farkındalık Ayı” kapsamında düzenlediği etkinliklerle de Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA) tarafından 2014 Farkındalık Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Dünya çapında 190 ülkede 180 binden fazla üyesi bulunan Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA), mesleği mükemmelliğe taşımak, değerini ve önemini vurgulamak amacıyla Mayıs ayını “Uluslararası İç Denetimde Farkındalık Ayı” olarak kutluyor. IIA’nın Türkiye’deki temsilcisi TİDE de, ay boyunca düzenlediği etkinliklerle mesleki farkındalığın altını çizdi. Galatasaray Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği Akademik Forum 2014, iş dünyasının profesyonelleriyle akademisyenleri bir araya getirdi. Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen “Farkındalık Ödül Töreni”yle 4 kategoride 23 ödülü mesleğine değer katan kurum ve kişilerle buluşturdu. Öğrencilerin ilgisini uyandırmak ve iç denetim mesleğini onlara tanıtmak amacıyla “İç Denetime Genç Bakış” yarışmasını düzenledi, kazanan gençlere ödüllerini verdi. Üyelerine özel düzenlediği ücretsiz eğitim seminerleriyle de iç denetim mesleğini bir adım daha ileriye götürmeyi hedefledi.

TİDE’nin “Farkındalık Ayı” kapsamında düzenlediği etkinlikler, dünyadaki diğer örnekleriyle birlikte IIA tarafından değerlendirildi ve 2014 Farkındalık Özel Ödülü Türkiye’ye geldi. İç Denetim Enstitüleri açısından çok önemli bir başarı kıstası kabul edilen ödül ile ilgili olarak, TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Gürdoğan Yurtsever, “Bu ödül Enstitümüz adına son derece heyecan verici ve önemlidir. Mesleğimizi uluslararası standartlara kavuşturmak ve mükemmelliğe ulaşmak adına büyük bir şevkle çalışan TİDE ailesi olarak aldığımız bu ödül, daha pek çok önemli işler yapacağımızın da kanıtıdır.” sözleriyle duygularını paylaştı.