DUYURULAR

22.05.2015

EKONOMİYE YÖN VERENLER

“FARKINDALIK ÖDÜL TÖRENİ”NDE BULUŞTU!

Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), kuruluşunun 20. yılında, tüm dünyada “İç Denetimde Farkındalık Ayı” olarak kutlanan Mayıs ayı etkinlikleri kapsamında, 20 Mayıs 2015 Çarşamba akşamı “Farkındalık Ödül Töreni”ni gerçekleştirdi. Bu yıl 5.si. düzenlenen törende, mesleki farkındalığın gelişimi ve yayılımına katkıda bulunan kurumlar ve kişilerin yanı sıra, toplumsal alanda fark yaratan isim ve kurumlara da ödülleri takdim edildi.
 

Dünya çapında 180 binden fazla üyesi bulunan Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü’nün (IIA) Türkiye’deki temsilcisi olan TİDE’nin “Farkındalık Ayı” etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Farkındalık Ödül Töreni”nde, toplamda 5 kategoride 53 ödülü sahipleriyle buluşturdu.

Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşmasına, iç denetim mesleğinin gelişmesine katkıda bulunan, bu alanda yatırım yapan kurumların, akademisyenlerin ve iç denetçilerin ödül aldığı tören, 20 Mayıs 2015 Çarşamba akşamı saat 19.00’da Feriye Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Kurumsal Farkındalık, Bireysel Farkındalık, Akademik Farkındalık ve TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun adına düzenlenen Ali Kamil Uzun Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü kategorilerine bu yıl yeni bir alan daha eklendi. Toplumda fark yaratan basın kuruluşları, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarına özel Toplumsal Farkındalık ödülleri de düzenlenen törende sahiplerini buldu. Kamu yönetiminde iç denetimin önemi konusunda yarattıkları farkındalık dolayısıyla Toplumsal Farkındalık alanında ödüle layık görülen Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Sekreterliği adına törene katılan TBMM Genel Sekreteri Dr. İrfan Neziroğlu, ödülü değişim sürecini başlatan Meclis Başkanı Cemil Çiçek adına aldığını ifade etti.

Uzun yıllardır çizgisinden ödün vermeden Kanal D ekranlarında yayın hayatını sürdüren 5N1K programıyla Cüneyt Özdemir, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Para Dedektifi programıyla yarattığı farkındalık dolayısıyla Cem Seymen, Bloomberg TV ekranlarında yayınlanan Sabah Raporu ve 3. Seans programlarıyla Cüneyt Başaran, CNBC-e ekranlarında uzun yıllardır yayın hayatını sürdüren Piyasaya Bakış programıyla Burçak Önder, TİDE’nin 20 yıllık geçmişi boyunca mesleğin tanıtımı konusunda sağladığı katkılar nedeniyle Dünya Gazetesi adına Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ ve Ekonomist Dergisi adına Yayın Yönetmeni Talat Yeşiloğlu, Toplumsal Farkındalık alanındaki ödüllerin diğer sahipleri oldu. Ayrıca TİDE’nin kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla Enstitü’nün kuruluşunda emek vermiş isimler ve kurumlar, 20. Yıl Özel Ödülü ile onurlandırıldı.

Firmaların kurumsallaşmasında iç denetimin öneminin vurgulandığı törende, Türkiye ekonomisine yön veren büyük firmaların temsilcileri, iş adamları, İç Denetim alanında önemli çalışmalara imza atan akademisyenler, iç denetim yöneticileri ve iç denetçiler bir araya geldi. Mayıs Farkındalık Ayı etkinlikleri kapsamında TİDE’nin stratejik ortakları olan Deloitte, EY, KPMG ve PwC, her yıl olduğu gibi 5.si düzenlenen Farkındalık Ödül Töreni’ne destek verdi.

 

 

 

Kurumsal Farkındalık Ödülleri

 

 

 

 1) İç Denetim Kalite Güvence Değerlemesi”ni başarı ile tamamlayan kurumlar

 

 

 

Hacı Ömer Sabancı Holding 

TAV Havalimanları Holding

Anadolu Efes

NobelL İlaç

İttifak Holding

BİM Brleşik Mağazalar

Kordsa Global 

AVİVASA

TEKNOSA

 

 

2) Kurumsal Tanıtım Faaliyetleri Farkındalığı Ödülü

 

 

Allianz

Akçansa

Darüşşafaka Cemiyeti

Anadolu Efes

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası

Brisa

Deloitte Türkiye

KPMG Türkiye

 


3) Sürekli Mesleki Gelişim Farkındalığı Ödülleri

 

Türk Ekonomi Bankası

İç Denetim Koordinasyon Kurulu

Turkuvaz Medya Grubu

 

4) Sertifikasyon Farkındalığı Ödülleri

 

 

ING Bank 

Finansbank

Denizbank

Türkiye İş Bankası

 


5) En Fazla Yeni Üyeye Sahip Kurum

 

 

Vakıfbank


Bireysel Farkındalık Ödülü

 

 

Ethem Yenigün

Pelin Pehlivan

Gizem Örer

 

Akademik Farkındalık Ödülleri

 

 

Prof. Dr. Ömer Lalik

 

20. Yıl Kurumlar Özel Ödülleri

 

Deloitte Türkiye

KPMG Türkiye

Ernst & Young Türkiye

PwC Türkiye 

 

20. Yıl Özel Ödülleri

 

 

Ersin Güneralp

Hüseyin Karaçalı

Ayşe Tanakol

Massimo Carmelich

 

 

Toplumsal Farkındalık Ödülleri

 

 

TBMM Genel Sekreteri Dr.İrfan Neziroğlu

Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas

Türkiye Spor Yazarları Derneği İstanbul Şube Başkanı Arif Kızılyalın

Sunay Akın ve Oyuncak Müzesi

Dünya Gazetesi - Hakan Güldağ

Ekonomist Dergisi - Talat Yeşiloğlu

CNBC-e - Burçak Önder

CNN Türk - Cem Seymen

Bloomberg - Cüneyt Başaran

Kanal D - Cüneyt Özdemir

Prof Dr.İlber Ortaylı

Serdar Kuzuloğlu

Çanakkale Belediyesi

ÇanakkaleTicaret ve Sanayi Odası

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi

 


ALİ KAMİL UZUN Yaşam Boyu Meslek Üstün Hizmet Ödülü

 

 

Dr. Cüneyt Sezgin