DUYURULAR

24.07.2015

İç Denetim Uygulayıcısı (Internal Audit Practitioner - IAP) programı nedir?

İç Denetim Uygulayıcısı programı IIA tarafından sunulan ve CIA 1.bölüm sınavında başarılı olmuş adaylar için geçerli olan bir programdır.


İç Denetim Uygulayıcısı Programı’nın adaylar için faydaları nelerdir?
İç Denetim Uygulayıcısı ünvanı  kariyer fırsatları için kapıları açan ve adayların meslek ve örgüt içinde güvenilirliğini ve saygınlığını arttıran mesleki başarının ilk anahtarıdır.
CIA veya CRMA sertifikalarının alınması için gerekli olan olan CIA 1.bölüm sınavını geçen adaylar için önemli bir atlama taşıdır. Aynı zamanda, iç denetimde iki yıldan az görev alacaklar için başarılarını gösterir bir ünvandır.

 

 

Uygunluk şartları nelerdir?
• Fotoğraflı Kimlik Kartı 
• İç Denetim Uygulayıcısı Programına başvuru yapılması ( başvurular CCMS ekranından doğrudan IIA ‘ e yapılacaktır ) 
• Karakter Referans Formu 
• Altı ay iç denetim veya eşdeğer deneyimi (iç denetim, dış denetim, kalite güvencesi, uyum ve iç kontrol dahil olmak üzere denetim veya değerlendirme disiplinleri) şartı tamamlanması

 

İç Denetim Uygulayıcısı programının maliyeti ne kadar?


İç Denetim Uygulayıcı programı için başvuru ücretleri:

 

Yeni başvurular

Üye

Üye olmayan

İç Denetim Uygulayıcısı Programına başvuru ücreti

USD $100

USD $200

 

 

24 ay içinde CIA 1.bölüm sınavında başarılı olmuş adaylar için başvuru ücretleri:

 

Son 24 ay içerisinde CIA 1. Bölümü geçmiş, yeni başvurular

Üye

Üye olmayan

İç Denetim Uygulayıcısı Programına başvuru ücreti

USD $50

USD $100

 

 

İç Denetim Uygulayıcı programına nasıl başvurabilir?
IIA 'nın CCMS ekranından İç Denetim Uygulayıcısı programına başvuru yapılabilir. Başvuruda sonra, gerekli evraklar belge yükleme portal aracılığıyla IIA ‘ e gönderilir. Belgeler onaylandıktan sonra adaylar otomatik olarak bildirim alırlar.  

CIA 1. Bölüm sınavı için nasıl kayıt olabilirim?
CIA 1.bölüm sınavı için başvurunuzu Enstitümüz aracılığı ile yapmanız gerekir. http://www.tide.org.tr/page.aspx?nm=cia_online_basvuru


Unvanı korumak için ne yapmak gerekiyor?
İç Denetim Uygulayıcılarına IIA tarafından 2 yıl boyunca CPE kredisi verilecek, iki yıl sonunda, 12 ay daha aktif olmak isteyen adayların CPE bildirimi yapması gerekecektir.

İç Denetim Uygulayıcısı unvanı 3 yılın sonunda otomatik olarak sona erecektir.
Örneğin ; 1 Haziran 2015 tarihinde İç Denetim Uygulayıcısı unvanını kazanmış bir adayın ilk CPE bildirimini 2017 yılında 31.12.2017 tarihine kadar yapması gerekecektir ve CPE bildirimi yapması durumunda ise 2018 yılına kadar unvanı  geçerliliğini koruyacaktır. 

CIA veya CRMA programları tamamlandığında unvanın geçerliliği ne olacak ? 
CIA programının tamamlanması durumunda (CIA sınavının her üç bölümden geçmesi) ya da CRMA sertifikası alınması durumunda İç Denetim Uygulayıcısı unvanı otomatik olarak sona erecektir.

Neden 3 yıldan sonra unvanın geçerliliği sona erer?
İç Denetim Uygulayıcısı unvanı süresiz olarak tasarlanmamıştır. Bu program sadece kısa bir süre için henüz CIA programını tamamlamak için yeterli deneyime sahip olmayanlar için tasarlanmıştır. Bu nedenle, geçerliliği 3 yıl sonra sona ermektedir.

Adaylar sertifika alacak mı?
İç Denetim Uygulayıcısı programı sertifika programı değildir. İç Denetim Uygulayıcısı unvanını kazanan adaylar sertifika almayacaktır. Bunun yerine, başarılarını gösteren dijital bir rozet verilecektir.

 

Daha detaylı bilgi için https://global.theiia.org/certification/cia-certification/Pages/Internal-Audit-Practitioner.aspx adresini ziyaret edebilirsiniz.