DUYURULAR

26.05.2011

Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşmasını ve iç denetim mesleğinin faaliyetlerini mükemmelliğe taşımayı hedefleyen Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) 24 Mayıs Salı günü Sabancı Müzesi MüzedeChanga’da bu yıl ilk kez düzenlendiği tören ile TİDE İç Denetim Farkındalık Ödülleri’ni dağıttı.

Beş farklı kategoride 27 ödül sahiplerini buldu

TİDE Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Aykaç İğdelipınar ödül töreninde yaptığı konuşmada, mayıs ayını tüm dünyadaki iç denetçiler ile birlikte “İç Denetim Farkındalık Ayı” olarak çeşitli etkinliklerle kutladıklarını belirtti. İç Denetim Farkındalık Ödülleri’nin bu yıl ilk kez düzenlendiğinin altını çizen İğdelipınar sözlerine şöyle devam etti; 1995 yılında kurulan ve 15 yılı geride bırakan TİDE bugün 1200’ü geçen üye sayısı ile iç denetim mesleğinin Türkiye’deki tek referans kaynağı ve adresidir. TİDE olarak Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşması, mesleğimizin mükemmelliğe taşınması ve mesleğimizle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla yıl boyunca farklı eğitimler ve etkinlikler düzenliyoruz.  İç denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunan, bu alanda yatırım yapan 
kurumları, akademisyenleri, iç denetçileri desteklemek amacıyla İç Denetim Farkındalık Ödülleri düzenlemeye başladık. Türkiye’de kamu ve özel sektöründe yeralan iç denetçileri,  akademisyenleri ve hatta öğrencileri bir araya getiren bu etkinliği her yıl düzenleyeceğiz.

Ödül Alan Kurumlar

Ödül töreninde, Akademik İlişkiler,  İş Birliği ve Destek, En Fazla Sertifikalı İç Denetçi Bulunduran Kuruluş, TİDE’de En Fazla Üyesi Olan Kuruluş, İç Denetim Kalite Güvence kategorilerinde toplam 27 ödül sahiplerine verildi.

TİDE İç Denetim Farkındalık ödülünü Akademik İlişkiler kategorisinde Marmara Üniversitesi kazanırken; 
İş Birliği ve Destek ödülünü İç Denetim Koordinasyon Kurulu (İDKK) Muhasebe Öğretim Üyeleri Bilim ve Dayanışma Vakfı (MÖDAV), İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Akademisi (İSMMMO Akademi), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), Kamu İç Denetçileri Derneği (KİDDER) kazandı.

En Fazla Sertifikalı İç Denetçi Bulunduran Kuruluş kategorisinde ödül alanlar; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, T.C. Garanti Bankası, Pricewaterhousecoopers ve Finansbank oldu.

TİDE’de En Fazla Üyesi Bulunan Kuruluş kategorisinde Asya Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Anadolu Endüstri Holding, Kuveyt Türk Katılım Bankası ödül kazandılar.

İç Denetim Kalite Güvence kategorisinde ödül alan kuruluşlar içerisinde Hacı Ömer Sabancı Holding, Anadolu Endüstri Holding, Coca-Cola İçecek, TAV Havalimanları Holding, Yapı ve Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Alternatifbank ve Türk Telekomünikasyon yer aldı.

Ödülleri; İDKK adına İç Denetim Merkezi Uyumlaştırma Daire Başkanı Cüneyt Güler, TÜSİAD adına Yönetim Kurulu Üyesi Cansen Başaran Symes, MÖDAV adına Başkan Prof.Dr.Ömer Lalik, TKYD adına Başkan Muharrem Yılmaz, İSMMMO adına Başkan Yahya Arıkan, Marmara Üniversitesi adına Rektör Prof.Dr.M.Zafer Gül, TCMB adına İç Denetim Genel Müdürü Bilal San, Hazine Müsteşarlığı adına İç Denetim Birim Başkanı Arslan Baş, TEB adına Teftiş Kurulu Başkan Yardımcıları Başak Kaya ve Emre Ertürk, Akbank adına Teftiş Kurulu Başkanı Eyüp Engin,Garanti Bankası adına Teftiş Kurulu Başkanı Osman Turgut, PWC adına Türkiye Başkanı Cansen Başaran Symes, Finansbank adına Teftiş Kurulu Başkanı Ersin Emir, Asya Katılım Bankası adına Teftiş Kurulu Başkanı Hilali Yıldırım, Anadolu Endüstri Holding adına Denetim Koordinatörü Ahmet Bal,Kuveyt Türk Katılım Bankası adına Teftiş Kurulu Başkanı Bahattin Akça, Yapı Kredi Bankası adına Teftiş Kurulu Başkanı Stefano Perazzini, H.Ö.Sabancı Holding adına Denetim Daire Başkanı Bülent Bozdoğan, Coca-Cola İçecek adına İç Denetim Direktörü Özlem Aykaç İğdelipınar, TAV Havalimanları Holding adına İç Denetim Direktörü Altuğ Koraltan, Türkiye İş Bankası adına Teftiş Kurulu Başkanı Turgay Atalay, Alternatifbank adına Yönetim ve Denetim Kurulu Üyesi Kemal Semerciler, Türk Telekomünikasyon adına İç Denetim Başkanı Nazif Burca aldı.