DUYURULAR

12.04.2016

İç denetim mesleğinin ülkemizdeki meslek örgütü olan Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE), Gelecek Zirvesi: Gelecek İçin Değerlerimizi Bilmek kitabını yayınlandı.  TİDE Kurucu ve Onursal Başkanı Ali Kamil Uzun ve TİDE Yönetim Kurulu Üyesi Ethem Yenigün’ün editörlüğünü yaptığı kitap, Dokuzuncu TİDE yayını oldu.

2015 yılı, Çanakkale zaferinin 100. yılı olarak ülkemizde çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından, farklı etkinliklerle kutlandı. TİDE de, bir meslek örgütü olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılını Çanakkale’de mesleğin ve ülkenin geleceği gençler için düzenlediği “Gelecek Zirvesi: Gelecek İçin Değerlerimizi Bilmek” etkinliği ile kutladı. 

Etkinlik, “değerleri bilmek” mottosu kapsamında üç ana bileşenden oluştu.  Etkinliğin ilk bileşeninde, iş dünyası temsilcileri, iç denetim profesyonelleri ve tarihçiler yaptıkları sunumlarla iç denetimin geleceği, iç denetimin değer katma özelliği, dünün değerleri ile küresel değer yaratma, iş dünyasının yakın geleceği gibi konular üzerinde durdular. 

Zirvenin ikinci bileşeni, bir fabrikanın işleyişinin tanıtılması için yapılan fabrika ziyareti oldu. 
Zirvenin üçüncü bileşeni uygarlığın önemli kentlerinden biri olan Truva ve Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı alanların ziyareti oldu. 

Dokuz üniversiteden 100’den fazla öğrenci, akademisyenler, iş dünyası temsilcisi ve sivil toplum kurumlarının temsilcilerinin katıldığı zirvede, iş dünyasında başarılı olmak, geleceği inşa etme temaları “değerlere sahip” çıkmak vurgusu ile işlendi. 

TİDE Kurucu ve Onural Başkanı Ali Kamil Uzun, TİDE Başkanı Gürdoğan Yurtsever, Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mikail Erol’un da açılış konuşmaları ile katıldığı etkinlik, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve Çanakkale Sanayi ve Ticaret Odası tarafından desteklendi.

Zirve’ye katılan dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı “100. Yılında Çanakkale: Geleceğimize Yön Vermek” sunumu ile geçmiş değerlerin önemi üzerinde dururken,  Futuristler Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aykut “Gelecek 10 Yılda İş Dünyasını ve Sizi Ne Bekliyor?” sunumu ile yakın dönem teknolojik gelişmeler konusunda bir sunum yaptı.
Prof. Dr. Nuran Cömert ve Ali Kamil Uzun “Kampüsten Geleceğe Bakış: Öz Geleceğinizin Tasarımında Başarı Faktörleri” oturumunda, üniversite öğrencilerinin gelecek planlamalarında dikkat etmeleri gereken konular üzerinde durdular. 

Av. Humral Tan ve Nuray Tamer “Değerler, Dünden Bugüne Bugünden Yarına…” sunumlarında, bireyin hayatında değerlerin önemi konusunu işlediler.
Yavuz Çingitaş “İnovasyon ve Kurumsal Girişimcilik” sunumunda, kurumsal girişimcilik için inovasyonun önemi üzerinde durdu. Son dönem inovasyon çalışmaları konusunda örnekler verdi.
Prof. Dr. Ömer Lalik’in moderatörlüğünü yaptığı, Gürdoğan Yurtsever, Menteş Albayrak, Ethem Yenigün ve Murat Şahin’in sunum yaptıkları “Gelecek İçin Küresel Değer Yaratmak” etkinliğinde değer kavramı ile iç denetim mesleği özelinde iş dünyasında değer yaratmanın önemi ve değer yaratma örnekleri üzerinde duruldu.

Prof. Dr. Güner Gürsoy, günü değerlendirmesini yaptığı konuşmasında, değerlerin önemini işlerken, geleceğin tasarımında değerlerin başarıdaki rolü vurgulandı.
Zirve’nin birinci gününde yapılan bu sunum ve konuşmaları bulacağınız Gelecek Zirvesi: Gelecek İçin Değerlerimizi Bilmek kitabını keyifle okumanızı diliyor, TİDE olarak böyle bir yayınla karşınıza çıkmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

İyi okumalar!

Türkiye İç Denetim Enstitüsü 

Gelecek Zirvesi 2015 kitabı için tıklayınız.