DUYURULAR

24.08.2011

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Kulüp Lisans Kurulu’nun daveti üzerine Türkiye İç Denetim Enstitüsü (TİDE) Başkanı Özlem Aykaç İğdelipınar, Kurucu Başkan Ali Kamil Uzun ve Yönetim Kurulu Üyesi Gürdoğan Yurtsever’den oluşan bir ekiple, kurulun 29 Temmuz 2011 tarihli toplantısına katıldık ve futboldaki kurumsallaşma ve denetim konusundaki görüşlerimizi paylaştık. Ayrıca Futbolda Kurumsal Yönetim ve Denetim konusundaki görüş ve önerilerimizi içeren rapor kurul üyelerine sunuldu. Sunulan raporu ekte bulabilirsiniz.

5 kişiden oluşan, başkanlığını Ömer Araz’ın, Başkan Vekilliğini Bülent Tarhan’ın yaptığı, ayrıca Metin Ceyhun, İsmet Salihoğlu ve Şefik Sivrikaya’nın üye olarak görev aldığı Kulüp Lisans Kurulu, Süper Lig, Birinci ve İkinci profesyonel futbol liglerinde yer alan 72 kulübe sportif, alt yapı, personel ve idari, hukuki ve mali kriterlere dayalı olarak lisans verme konusunda ilk derece yargı kurulu olarak faaliyet gösteriyor.

Kulüp Lisans Kurulu Başkanı Ömer Araz, “Kurul olarak sorumluluklarının 72 kulübü kapsadığını, kurumsallaşma ve denetim konusunda ifade ettiğimiz konuların Türk Futbolu için önem taşıdığını, ortak görüşler içinde olduğumuzu ifade ederek, işbirliği ve katkılarımızdan memnuniyet duyacağını” ifade etti.

Toplantı sonrasında kulüplerde kurulacak iç denetim sistemi, kurumsal yönetim rehberi ve eğitimler konusunda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve Türkiye İç Denetim Enstisüsü (TİDE) arasında işbirliği yapılması yönünde mutabakata varıldı.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak bu işbirliğinin, günümüzde Türk futbolunda ciddi biçimde eksikliği hissedilen, kurumsallaşma ve denetim konusundaki eksikliklerin giderilmesi konusunda önemli katma değerler ortaya çıkaracağına inanıyor ve Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan bu davete teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla,

Türkiye İç Denetim Enstitüsü

Futbolda-Kurumsal-Yonetim-Raporu.pdf