DUYURULAR

14.08.2018

IIA Sertifikalarındaki Değişikliklerle İlgili Önemli Bilgiler

Sayın CCSA, CFSA ve CGAP sertifikasyon adayları, 
 
Bu mektubu size göndermemizin sebebi, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü’nün (IIA) sunduğu aşağıda yer alan global sertifikalardan biri için başvurmuş ve bu sertifikayı alma süreci içerisinde olmanızdır: 
 
· Certified Government Auditing Professional® (CGAP®) (Sertifikalı Kamu Denetiçisi )
· Certified Financial Services Auditor® (CFSA®) (Sertifikalı Mali Hizmetler Denetçisi)
· Certification in Control Self-Assessment® (CCSA®) (Sertifikalı Kontrol Öz Değerlendirme Uzmanı) 
 
IIA olarak, iç denetimde kariyerinizi geliştirme konusundaki kararlılığınızı takdir ediyor ve bu sertifikasyon süreçleri konusundaki bazı önemli gelişmeleri sizinle paylaşmak istiyoruz. 
 
IIA; kariyerleri boyunca ilerleme süreçleri içerisinde iç denetçilere destek olmak amacıyla, açıkça tanımlanmış ve profesyonelce düzenlenmiş global sertifikasyonları denetçilere sunmaktadır. Mesleğimiz için uygun ve doğru önceliklere odaklandığımızdan emin olabilmek gayesiyle, yakın zaman önce birden çok global piyasa araştırması yaptık ve dünyanın her yerindeki bağlı kuruluşlarımızdan, gönüllü liderlerden ve Global Yönetim Kurulumuzdan girdi ve katkılarını topladık. Bu araştırmanın ön plana çıkan genel sonucu, bizim asli ve temel sertifikamız olarak Certified Internal Auditor® (CIA®) Sertifikalı İç Denetçi sertifikası üzerine odaklanmamız gerektiğidir.
 
Sonuç olarak, Global Yönetim Kurulumuz CGAP, CFSA ve CCSA sertifikalarının yeniden konumlandırılmasına yakın zamanda onay vermiş bulunmaktadır. CGAP ve CFSA, sertifikasyon programlarından değerlendirme-bazlı sertifika programlarına dönüştürülecek; CCSA ise, Certification in Risk Management Assurance® (CRMA®) (Risk Yönetimi Güvencesi Sertifikası) programına entegre edilecek ve bahsi geçen program içerisinde yeniden düzenlenecektir. 
 
Mevcut CGAP, CFSA veya CCSA sertifikasyon programına halihazırda  başvuru yapmış bulunduğunuzdan dolayı, sizi bu programı dört-yıllık program sürenizin kalan kısmını da takip ederek tamamlamaya davet ediyoruz. Siz bu sertifikayı almaya hak kazandıktan sonra, sertifikayı hak ettiğiniz ve her yıl gereken sürekli mesleki eğitim (CPE) saatlerini tamamladığınız ve bu CPE saatlerini raporladığınız sürece; bu sertifikalar IIA’nın tanıdığı ve destek verdiği geçerli unvanlar ve sertifikalar olarak varlıklarını sürdüreceklerdir.
 
Ek olarak, CIA sertifikanızı henüz almadıysanız, şimdi bunun tam zamanıdır. IIA, 31 Aralık 2018 tarihine kadar CGAP, CFSA ve CCSA sertifikalarını almaya hak kazanan kişilere, CIA Geçiş Sınavına (CIA Challenge Exam)  katılma fırsatını sunmaktadır. CIA Geçiş Sınavı, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü – Mesleki Uygulama Çerçevesi (IPPF) esas alınmak suretiyle ve CCSA, CGAP ve CFSA sınav müfredatı ile CIA sınav müfredatı arasındaki farklılıklar temelinde geliştirilmiş bulunmaktadır.
 
CGAP, CFSA ve CCSA sertifikasyon programlarında yapılacak değişiklikler, geçiş dönemi planı ve CIA Geçiş Sınavı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen www.theiia.org/CertTransition adresini ziyaret ediniz. IIA Global Müşteri İlişkileri ekibi, CustomerRelations@theiia.org adresinde ya da +1-407-937-1111 numaralı telefon aracılığıyla sorularınızı yanıtlamaya daima hazırdır.
 
IIA, global iç denetim mesleğine dinamik liderlik etmeyi ve üyeleri ile sertifika sahiplerine mükemmel ve istisnai hizmet sunmayı temel ilke olarak benimsemiştir. IIA, mesleki kariyeriniz boyunca size hizmet etmeye devam edecektir.
 
Saygılarımızla, 
 
Richard Chambers, CIA, QIAL, CGAP, CCSA, CRMA
Başkan ve CEO
Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü 
 
Mektubun İngilizce orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.