DUYURULAR

14.08.2018

IIA Sertifikalarındaki Değişikliklerle İlgili Önemli Bilgiler

Sayın CCSA, CFSA ve CGAP sertifikasyon sahipleri, 
 
IIA; kariyerleri boyunca ilerleme süreçleri içerisinde iç denetçilere destek olmak amacıyla, açıkça tanımlanmış ve profesyonelce düzenlenmiş global sertifikasyonları denetçilere sunmaktadır. Mesleğimiz için uygun ve doğru önceliklere odaklandığımızdan emin olabilmek gayesiyle, yakın zaman önce birden çok global piyasa araştırması yaptık ve dünyanın her yerindeki bağlı kuruluşlarımızdan, gönüllü liderlerden ve Global Yönetim Kurulumuzdan girdi ve katkılarını topladık. Bu araştırmanın ön plana çıkan genel sonucu, bizim asli ve temel sertifikamız olarak Certified Internal Auditor® (CIA®) Sertifikalı İç Denetçi sertifikası üzerine odaklanmamız gerektiğidir.
 
Sonuç olarak, Global Yönetim Kurulumuz aşağıda sayılan sertifikaların yeniden konumlandırılmasına yakın zamanda onay vermiş bulunmaktadır: 
 
1.   Certified Government Auditing Professional® (CGAP®) (Sertifikalı Kamu Denetiçisi)
2.   Certified Financial Services Auditor® (CFSA®) (Sertifikalı Mali Hizmetler Denetçisi)
3.   Certification in Control Self-Assessment® (CCSA®) (Sertifikalı  Kontrol Öz Değerlendirme Uzmanı)
 
CGAP ve CFSA, sertifikasyon programlarından değerlendirme-bazlı sertifika programlarına dönüştürülecek; CCSA ise, Certification in Risk Management Assurance® (CRMA®) (Risk Yönetimi Güvencesi Sertifikası) programına entegre edilecek ve bahsi geçen program içerisinde yeniden düzenlenecektir.
 
CGAP, CFSA ve/veya CCSA almak için gösterdiğiniz çabaları takdir ediyoruz ve bu sertifikaların geçerliliğini sürdüreceği ve IIA tarafından tanınmaya ve desteklenmeye devam edileceği konusunda size güvence vermek istiyoruz. Her zaman olduğu gibi, yıllık olarak gereken sürekli mesleki eğitim (CPE) saatlerini hak etmek ve hak ettiğiniz bu CPE saatlerini raporlayarak  sertifikalarınızı elinizde tutabilir ve bu sertifika ve unvanlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.
 
Henüz CIA sertifikası almadıysanız, şimdi bunun tam zamanıdır. IIA, aktif CGAP, CFSA ve CCSA sahiplerine, CIA Geçiş Sınavına (CIA Challenge Exam)  katılma fırsatını sunmaktadır. CIA Geçiş Sınavı, Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü – Mesleki Uygulama Çerçevesi (IPPF) esas alınmak suretiyle ve CCSA, CGAP ve CFSA sınav müfredatı ile CIA sınav müfredatı arasındaki farklılıklar temelinde geliştirilmiş bulunmaktadır.
 
CGAP, CFSA ve CCSA sertifikasyon programlarında yapılacak değişiklikler, geçiş dönemi planı ve CIA Geçiş Sınavı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, lütfen www.theiia.org/CertTransition adresini ziyaret ediniz. IIA Global Müşteri İlişkileri ekibi, CustomerRelations@theiia.org adresinde ya da +1-407-937-1111 numaralı telefon aracılığıyla sorularınızı yanıtlamaya daima hazırdır.
 
IIA, global iç denetim mesleğine dinamik liderlik etmeyi ve üyeleri ile sertifika sahiplerine mükemmel ve istisnai hizmet sunmayı temel ilke olarak benimsemiştir. IIA, mesleki kariyeriniz boyunca size hizmet etmeye devam edecektir.
 
Saygılarımızla, 
 
Richard Chambers, CIA, QIAL, CGAP, CCSA, CRMA
Başkan ve CEO
Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü
 
 
Mektubun İngilizce orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz.