DUYURULAR

15.05.2012

Değerli meslektaşlarımız,

İş dünyasında teknolojinin öncülük ettiği bir değişimi yaşıyoruz. İş süreçleri,  üretim modelleri, tüketici alışkanlıklarının değiştiğine hep beraber tanıklık ediyor ve bu değişimin içinde yer almaya çalışıyoruz. Ülkemizde Türk Ticaret Kanunu’nda yaşanacak değişimler mesleğimize olan ilgiyi daha da artırıyor. Bir iç denetçi olarak mesleğimizin bu süreçte hem ülkemizde hem de uluslararası arenada ilgi çekici ve heyecan verici kariyer alanlarından biri olarak görülmesinin mutluluğunu yaşıyorum.

İç denetim mesleğinin mükemmelliğe taşınması ve mesleğimizle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla bu mesleğin her üyesine çok önemli görevler düşüyor. Dünyadaki iç denetçi meslektaşlarımız ile birlikte Mayıs ayında kutladığımız “İç Denetim Farkındalık Ayı”  bu anlamda hepimiz için çok önemli bir fırsat. Mesleğimizin hak ettiği itibarı ve değeri görmesini sağlamak için mesleğimizi herkese duyurmayı ve tanıtmayı bir öncelik haline getirmeli, arkadaşlarımıza, ailelerimize çalışma arkadaşlarımıza ve hatta öğrencilere mesleğimizin önemini kavratmaya biraz daha fazla zaman ayırmalıyız.  Bu kapsamda çalışmalarınıza destek olabilmesi amacı ile IIA tarafından hazırlanan Uluslararası İç Denetim Farkındalık Ayı Planlama Kılavuzu’nu da ekte sizlerle paylaşıyorum.

Türkiye İç Denetim Enstitüsü olarak Türkiye’deki iç denetim uygulamalarının uluslararası standartlara kavuşması, mesleğimizin mükemmelliğe taşınması ve mesleğimizle ilgili farkındalığı artırmak amacıyla birlikte planladığımız ve uygulamaya koyduğumuz çalışmaların sonuçlarını almaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumu paylaşmak istiyorum.

Yapılan araştırmalar iç denetim mesleğinin günümüzde tercih edilen bir kariyer alanı olduğunu ortaya koyuyor. Bugün mesleğimizi ve yaptıklarımızı anlatmak için üniversitelere, sempozyumlara davet edildiğimizde bizleri ilgiyle dinleyen gençlerle, iş dünyasının temsilcileriyle ve akademisyenlerle karşılaşıyoruz. Uluslararası toplantılarda Türkiye’de yaptığımız çalışmaları anlattığımız zaman bizleri dikkatle takip eden meslektaşlarımız önerilerimizi hayata geçirmek için bizlerle ortak çalışmalar yapmak istediklerini ifade ediyorlar.

İç denetim mesleğinin gelişimine katkıda bulunmak, bu alanda yatırım yapan kurumları, akademisyenleri, iç denetçileri ve hatta öğrencileri desteklemek amacıyla ilk kez geçen sene gerçekleştirdiğimiz İç Denetim Farkındalık Ödülleri ile ilgili aldığımız olumlu geri dönüşler bu etkinliğin her yıl düzenlenmesi konusunda kararlılığımızı pekiştirdi. Sektörümüzün temsilcilerini, fikir liderlerini, akademisyenleri bir araya getiren etkinliğimizi bu sene de gerçekleştireceğiz.

İç denetimin gelişimine katkıda bulunan, görevlerini büyük bir özveri ile gerçekleştiren üyelerimizin İç Denetim Farkındalık Ayı kutlu olsun.

ULUSLARARASI İÇ DENETİM FARKINDALIK AYI PLANLAMA KILAVUZU