DUYURULAR

09.10.2020

IIA Sertifikasyon Sınavları Güvenliği Hakkında

Sayın IIA Sertifikasyon Adayı:
 
IIA'nın 45 yılı aşkın bir süredir devam eden sertifikasyon programları, güvenilir, değerli ve güvenli olmaları sayesinde dünya çapında büyük bir ün kazanmışlardır. Dünya genelinde bugüne dek 200.000'den fazla sertifika vermiş olan IIA, verdiği sertifikaların ve bu sertifikaları almış olan veya almayı planlayan kişilerin bütünlüğünü korumak için elinden gelen her türlü çabayı göstermektedir.
 
Sertifikalı İç Denetçi® (CIA®) sınavlarında çevrimiçi sınav usulünü kullanmaya başladığımızdan bu yana, sınav geçme notu garantisi veren ve hatta sınava sertifikasyon adayının yerine girme taahhüdü veren bazı kişilerin ortaya çıktığını fark ettik. Bu sebeple, sınavlarımızın güvenliğini sürdürmek için, IIA Sınav Güvenliği bölümüne bildirilen bu tür kişilerin ve IIA sertifikasyon adaylarının olası her türlü usulsüz eylemlerini takip ediyoruz.
 
Düzenlediğimiz sınavlara katılan adayların hepsinin başarı için aynı deneyimi yaşamalarını ve aynı fırsata sahip olmalarını daha da sağlamak için, sertifikasyon sınavlarımızın güvenilirliğini korumaya yönelik birtakım ek tedbirler almaya başladık:
 
  • Güvenliği artırmak ve sınav gözetmenlerinin IIA sınav güvenliğiyle ilgili gerekli bilgilere sahip olmalarını sağlamak amacıyla, sınav hizmetleri sağlayıcımız Pearson VUE ile birlikte bazı ek tedbirler ve prosedürler uygulamaya başladık.
  • Suistimal belirtisi olabilecek anormal test kalıplarının belirlenmesine ve süpheli işlemlerin çabuk ve proaktif bir şekilde belirlenmesine olanak sağlayabilen süregelen adli incelemelerde bulunmaya başladık.
Etik davranış, sınav güvenliği ve puanlama konularında Sertifikasyon Aday El Kitabında verilen bilgileri ve açıklanan IIA politikalarını, IIA sertifika adaylarına ve aday olmayı planlayanlara bu vesileyle tekrar hatırlatıyoruz. Sertifikasyon sınavlarımızla ilgili etik olmayan herhangi bir davranıştan haberdarsanız ya da böyle bir davranışın farkına varırsanız, ilgili vakayı veya bildiklerinizi lütfen e-posta yoluyla ExamSecurity@theiia.org adresine bildiriniz.
 
Sertifika sahiplerimizi, sınavlarımıza giren adayları ve sertifikalarımızın dünya genelinde kabul gören güvenilirliğini korumamızda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.
 
IIA sertifikasyon sınavlarımızı korumak için neler yapıldığı konusunda daha fazla bilgi almak için IIA Sınav Güvenliğini ziyaret edebilirsiniz.
 
Saygılarımızla, 
 
Christine Hovious
Yönetici Direktör, Global Sertifikasyon Strateji & Geliştirme
Uluslararası İç Denetçiler Enstitüsü (IIA), Global Genel Merkez