DUYURULAR

06.06.2012

Türkiye’deki iç denetim uygulamalarinin uluslararasi standartlara kavusmasini ve iç denetim mesleginin faaliyetlerini mükemmellige tasimayi hedefleyen Türkiye Iç Denetim Enstitüsü (TIDE) 29 Mayis Sali günü Sabanci Müzesi MüzedeChanga’da düzenlendigi tören ile TIDE Iç Denetim Farkindalik Ödülleri’ni dagitti.

 

Bes farkli kategoride 15 ödül sahiplerini buldu

 

TIDE Yönetim Kurulu Baskani Özlem Aykaç Igdelipinar ödül töreninde yaptigi konusmada, mayis ayini tüm dünyadaki iç denetçiler ile birlikte “Iç Denetim Farkindalik Ayi” olarak çesitli etkinliklerle kutladiklarini belirtti.

 

Türkiye’de ve dünyada risk yönetimi, kurumlarin faaliyetlerinin etkinlik ve verimliligi, finansal bilgilerin güvenilirligi ve yasalara uygunlugun saglanmasina iliskin hedeflerin önem kazandigini söyleyen Igdelipinar, bu hedeflere ulasmada iç denetimin rolünün giderek artigini vurguladi.

 

Iç denetçilere daha çok is düsecek

 

Türkiye’de kamu sektörünü düzenleyen 5018 sayili Kamu Mali Yönetim Kanunu’nun ve Türk Ticaret Kanunu ve bununla birlikte hayata geçmesi beklenen Kurumsal Yönetim Sistemine geçiste, iç denetim uygulamalari ve iç denetçilerin önemli rol üstleneceklerini belirtti.

 

Türkiye’de iç denetimin öneminin her geçen gün arttigini belirten Özlem Aykaç Igdelipinar sözlerine söyle devam etti; 1995 yilinda kurulan ve 16 yili geride birakan TIDE bugün 1300’ü geçen üye sayisi ile iç denetim mesleginin Türkiye’deki tek referans kaynagi ve adresidir. TIDE olarak Türkiye’deki iç denetim uygulamalarinin uluslararasi standartlara kavusmasi, meslegimizin mükemmellige tasinmasi ve meslegimizle ilgili farkindaligi artirmak amaciyla farkli egitimler ve etkinlikler düzenliyoruz. Iç denetim mesleginin gelisimine katkida bulunan, bu alanda yatirim yapan kurumlari, akademisyenleri, iç denetçileri desteklemek amaciyla Iç Denetim Farkindalik Ödülleri’ni veriyoruz. Önemi ve degeri her geçen gün artan iç denetim ile ilgili basarili uygulamalari görmek bizleri gururlandiriyor.

 

TIDE Onursal Baskani Ali Kamil Uzun da, ödül töreni öncesinde yaptigi konusmasinda ödül töreninin yapildigi mekana vurgu yaparak, doganin Istanbul’luya bir ödülü olan Bogaziçi’nin törene katilanlari selamladigini ve Sabanci Ailesi’nin sosyal yasama sundugu bir ödül olan MüzedeChanga’nin da bu ödül törenine katilanlari agirladigini söyleyerek konusmasina basladi. Uzun, ödül almanin mutlu eden gurur veren bir yönü olmasinin yani sira birey ve kurum olarak, sorumluluk doguran çok önemli bir yönü de bulunduguna dikkat çekerek, ödüle konu olan alanda örnek gösterilen hizmetler ve yaratilan degerler ile, sosyal paydaslara karsi ömür boyu sürecek, bir sorumlulugun taahhüdüne girildigini belirtti. Ödülleri alan kisi ve kuruluslarin rakiplerini de ileride bu ödülü alma konusunda tesvik edeceklerine de dikkat çekti.

 

Ödül Alan Kurumlar

 

Ödül töreninde, TIDE Özel Ödülü, Iç Denetim Kalite Güvence Belgesi Alan Kuruluslar, TIDE Akademi’den En Fazla Egitim Alan Kuruluslar, TIDE Akademi’ye En Fazla Gönüllü Egitim Veren, TIDE’de Üye Sayisini En Fazla Artiran Kurulus kategorilerinde toplam 15 ödül sahiplerine verildi.

 

Ilk kez verilen özel ödüllerin sahipleri TAV, Atilla Gökçe ve Erdal Batmaz oldu

 

TIDE tarafindan 2011 yilinda ”Futbolda Kurumsal Yönetim ve Denetim” basligi altinda gerçeklestirilen çalismalara verdigi destek ve Türkiye’deki uygulamalarin iyilestirilmesi konularina yaptiklari katkilar nedeniyle spor yazari Atilla Gökçe ve Sekerbank Murahhas Aza’si Erdal Batmaz’a TIDE Iç Denetim Farkindalik Özel Ödülü verildi.

 

Türkiye Iç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu farkindalik ayi kapsaminda gerçeklestirdigi sirket içi çalismalari nedeniyle TAV Havalimanlari Holding’i de Jüri Özel ödülüne layik gördü.

 

TIDE Iç Denetim Farkindalik Ödülü’nü TIDE’de Üye Sayisini En Fazla Artiran Kurulus kategorisinde ödül alanlar; Yildiz Holding, Kuveyt Türk Katilim Bankasi, PriceWaterhouseCoopers, Türkiye Garanti Bankasi oldu.

 

Iç Denetim Kalite Güvence Belgesi Alan Kuruluslar kategorisinde ödül alan kuruluslar içerisinde Kuveyt Türk Katilim Bankasi, Albaraka Türk Katilim Bankasi, Aras Holding ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasi yer aldi.

 

TIDE Akademi’den En Fazla Egitim Alan Kurumlar kategorisinde Yapi ve Kredi Bankasi, Kaynak Holding, Anadolubank TIDE Iç Denetim Farkindalik Ödülü’nü kazandilar.

 

Arzu Meral Safsoy, TIDE Akademi’ye En Fazla Gönüllü Egitim veren isim olarak ödül kazandi.

 

 

Ayrica, Çalisma Komiteleri'nde görev alan ve basarili çalismalar gerçeklestiren üyelerini ödüllendirmeyi ilke edinen Türkiye Iç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu'nun karariyla bu yilki büyük ödülün sahibi Besim Çaliskan oldu. Yayin Komitesi’nde görev alan ve 2011 yilinda özellikle Sosyal Medya’da TIDE’nin tanitilmasi konusunda önemli çalismalar yapan Besim Çaliskan Eylül ayinda Hollanda’nin baskenti Amsterdam’da yapilacak olan Avrupa Iç Denetim Konferansi’na katilacak. Ödül töreninde Besim Çaliskan'a ayrica tesekkür belgesi verildi.

 

Gecenin son ödülü ise Sertifikali Iç Denetçi (CIA) sinavlarinda 2011 yili dünya üçüncülügünü elde ederek bu alanda Türkiye'de bir ilki gerçeklestiren Ömer Kerem Seçkin’e verildi. IIA tarafindan her yil dünya çapinda dereceye giren CIA sertifikasi sahiplerine verilen William S. Smith bronz madalya ödülü TIDE adina Yönetim Kurulu üyes Selma Odabasi tarafindan verildi.