DUYURULAR

19.09.2021

Türkiye İç Denetim Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Yurdalan'ın 26. Kuruluş Yıl Dönümü Mesajı

Bir yerlere varmak, bir şeyleri başarmak için önce onu hayal etmeniz, kurgulamanız ve tabi inanmanız gerekir. Ki o inancınızı çevrenize aktarmak, başaracağınıza da ikna etmeniz şarttır. Çoğumuz inancımızı kaybederek, bir kısmımız öz güvenini kaybederek hayallerimizi sadece hayal olarak bir yerlerde bırakır, ısrarla, hırsla, azimle başarma yolunda adımlar atmaktan imtina ederiz. Fark yaratan girişimcilerin çoğunun ortak özelliği hedef, inanç, ısrar ve başarma motivasyonudur.
 
26 yıl önce bu girişimcilerden birisi olan Sn. Ali Kamil Uzun yaptığı mesleğin geleceğini tasarlayarak, geleceğini öngörerek başlattığı süreç bugün 26 yaşında. Dün 4 kişi ile başlatılan sonrasında 47 kurucu üye ile çıkılan yolda bugün 3075 üyesi olan geniş bir aile var. Ki bu aile ülkemizin seçkin şirket temsilcilerinin bir araya geldiği iç denetim mesleğinin referans oluşumu. 
 
Düne baktığımızda neler yaptığımızı görmekle beraber önümüzde kat edeceğimiz daha uzun bir yolun olduğunu anlıyoruz. Geçen 26 yılda tamamı gönüllü bir oluşumun, mesleğe değer katacak tüm bileşenleri bir araya getirdiğini, bununla yetinmeyip özellikle akademik camiada yetkin ve geniş bir platform oluşturduğunu ve hepsinden önemlisi geleceğimizin teminatı gençlerimize mesleğin tanıtımı, gelecekte neden tercih etmeleri gerektiği yolunda destek verdiğini görmekteyiz; bu süreç artarak ve gelişerek devam edecektir. Bu kapsamda müfredata konulan dersler, akademik formlar, gelecek zirveleri ile beraber yayınlarımız da onların gelişmesi için faaliyetlerimiz arasında önemli bir yer tutmakta. Diğer taraftan meslek mensuplarımıza verdiğimiz sertifikasyon hizmetleri, yabancı yayınların dilimize çevirileri, özenle takip edilen makalelerin bilimsel çalışmaların titizlikle bir araya getirildiği TİDE AKADEMİA RESEARCH, TİDEX söyleşileri, kurumlara verilen eğitimler meslektaşlarımıza sunduğumuz faaliyetlerimiz arasındadır. 
 
Gururla ifade etmeye çalıştığım yukarıdaki seçilmiş birtakım faaliyetlerimiz, çalışmalarımız, her birimizin öncelikle mesleğe olan inancımız, ülkemize olan sosyal sorumluluğumuz ve geleceğimizin teminatı gençlere karşı borcumuz gereği bizleri bir araya getiren kurucu iradenin geleceğe taşınması gereken mirasıdır.
 
Değişmekte ve her alanda radikal bir dönüşüm yaşamaktayız. Yarın dünden ve bugünden de farklı olacak. Bizler TİDE olarak çağın gereklerine uygun, dönüşüme entegre olarak meslektaşlarımıza, gençlerimize, bu değişime ayak uydurmaları, en iyi uygulamaları yakından takip etmeleri ve öncelikle kendilerine sonra kurumlarına ve tabi ülkemize değer katmaları anlamında destek olacak, onlara ışık tutmaya, yol arkadaşı olmaya devam edeceğiz.
 
Yeni yaşımız kutlu olsun.
 
Saygılarımla,
 
Bülent Yurdalan
 
Türkiye İç Denetim Enstitüsü Başkanı